O bezpieczeństwo na drodze można zadbać na wiele sposobów. Pewne środki ostrożności, jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, należy przedsięwziąć przed wyruszeniem w trasę.

Zaniedbanie któregoś z istotnych elementów może mieć przykre konsekwencje; np. jazda z nieprawidłowym ciśnieniem opon prowadzi do utraty przyczepności, a w efekcie- wydłużenia drogi hamowania. Jednakże równie istotne są zachowania kierowcy.

W trakcie jazdy samochodem dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji, na które kierowca musi reagować praktycznie natychmiast. Dlatego bardzo ważne jest, aby kierujący pojazdem przed ruszeniem wypoczął. Jeśli trasa jest daleka, dobrze aby kierowców było dwóch. Rotacje pozwolą na zachowanie trzeźwości umysłu. Jeśli nie ma takiej możliwości, kierujący powinien regularnie robić przerwy, a także zatrzymać pojazd, gdy tylko poczuje, że wskutek senności może stanowić zagrożenie na drodze. Zaśnięcie za kierownicą lub zasłabnięcie wskutek zmęczenia jest bowiem niestety bardzo częstą przyczyną kolizji i wypadków na drodze. Dlatego też na przykład kierowcy autobusów mają obowiązek odpoczynku po czterech i pół godzinie jazdy.

Przestrzegaj przepisów!

Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście stosowanie się do przepisów ruchu drogowego: przestrzeganie ograniczeń prędkości, znaków stopu i pierwszeństwa przejazdu, szanowanie innych uczestników, w tym także pieszych. Wiąże się z tym przewidywalność zachowań. Niestety wielu kierowców, zwłaszcza młodych, bardzo łatwo poddaje się brawurze, która nie musi się przejawiać tylko nadmierną prędkością. Często chociażby dochodzi do sytuacji, gdy kierujący pojazdem przed przejazdem kolejowym ignoruje sygnalizację o zbliżającym się pociągu.

Ta sama zasada działa i w drugą stronę. Kierujący pojazdem powinien spodziewać się, że pozostali kierowcy mogą być albo zmęczeni, co ponosi za sobą opóźnienie reakcji, albo niedoświadczeni. Jednym słowem, prócz przestrzegania przepisów, musi pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Obserwacja zachowań kierowcy innego pojazdu na pewno pozwoli na identyfikację osoby, która potencjalnie może stanowić zagrożenie. Dlatego więc widząc kierowcę, który ma problemy na drodze, nie jest zdecydowany, np. waha się przed wyprzedzeniem innego samochodu, należy pomóc mu podjąć decyzję, a nie potęgować stres trąbieniem lub zajeżdżaniem drogi.

Oczywiście pamiętanie o tych wszystkich zachowaniach samo w sobie nie uchroni przed kolizją lub wypadkiem, na pewno natomiast uczyni drogę bezpieczniejszą i bardziej przyjazną.