15 maja 2015 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące obowiązku przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach. Obowiązek ten będzie zależał teraz wyłącznie od wzrostu pociechy, a nie jak do tej pory – od wieku. To jednak nie wszystkie zmiany.

Nowelizacja przepisów jest spowodowana ich dostosowaniem do wymogów Unii Europejskiej. Foteliki samochodowe będą obowiązkowe dla dzieci o wzroście do 150 cm, czyli wyrośnięte dzieci poniżej 12 lat (dotychczasowa granica) będą mogły jeździć zapięte już zwykłymi pasami.

Nowe przepisy precyzują również, kto nie ma obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa – kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy i egzaminatorzy, BOR i Żandarmeria Wojskowa, ekipy medyczne oraz osoby z odpowiednimi zaświadczeniami. Kierowcy autobusów będą mieli natomiast obowiązek informowania pasażerów o obowiązku zapięcia pasów, jeśli pojazd jest w nie wyposażony.

Zmiany są już szeroko komentowane, niekoniecznie pozytywnie. Niezależnie jednak od ich brzmienia, wszystko zależy od zdrowego rozsądku kierowcy. Tak jak najlepsze ubezpieczenie OC, jego zachowanie powinno być oczywiste.