Jeżeli chcesz nie ubezpieczać mieszkania, nie inwestować w polisę na życie czy nie kupować Autocasco – twój wybór, twoje ryzyko. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o ubezpieczenie OC. Każdy posiadacz samochodu musi ją kupić czy tego chce czy nie. Istnieją jednak sytuacje, gdy można wypowiedzieć OC.

Kierowca nie może wypowiadać umowy OC wedle własnego widzimisię, gdy np. dowie się od sąsiada z bloku, że w którymś zakładzie ubezpieczeń trwa promocja i można kupić super tanie ubezpieczenie. Właściciel samochodu nie może wypowiedzieć umowy również w sytuacji, gdy chce na okres zimy wstawić samochód w garażu i nie używać aż do wiosny. Kierowca ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC dla każdego zarejestrowanego pojazdu, a wypowiedzieć polisę tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Kiedy można wypowiedzieć OC?

  • W momencie gdy kupujesz nowe auto.
  • W chwili, kiedy twoja aktualna umowa OC dobiega końca.
  • W sytuacji gdy wyrejestrowujesz pojazd np. po kradzieży samochodu lub całkowitym zniszczeniu pojazdu po wypadku.

Co musisz wiedzieć zanim wypowiesz OC?

  • Aby wypowiedzieć OC należy, nie później niż na 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy trwania umowy, złożyć wypowiedzenie ubezpieczycielowi.
  • Wypowiedzenie można przesłać listownie lub osobiście. Czasem też dopuszcza się drogę mailową lub faks, pod warunkiem że ubezpieczyciel akceptuje taką formę.
  • W przypadku wypowiedzenia przekazywanego drogą listowną trzeba pamiętać o zachowaniu dowodu nadania przesyłki pocztowej. W takiej sytuacji o terminie złożenia wypowiedzenia decyduje data stempla pocztowego.
  • Jeżeli dany samochód ma więcej niż jednego właściciela, na składanym wypowiedzeniu muszą znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli.

Jak wygląda wypowiedzenie OC? Poniżej Udostępniamy ci wzór do pobrania wypowiedzenia OC, gdy obecna umowa dobiega końca.

Wypowiedzenie OC (koniec umowy) pdf