Historie o niewypłaconych odszkodowaniach nie zachęcają kierowców do inwestowania w zakup ubezpieczenia Autocasco. Nasz samochód bez zakupionej ochrony ubezpieczeniowej nie jest w pełni bezpieczny. Co zrobić aby w razie doznania szkody uzyskać jak najwyższe odszkodowanie z AC?

Niekompletny zestaw kluczy przy zgłaszaniu szkody, amortyzacja części – jest wiele powodów które przyczyniają się do braku wypłaty odszkodowania dla posiadacza polisy Autocasco. Co zrobić aby otrzymać satysfakcjonujące odszkodowanie?

Czytaj OWU – to podstawa

Przed zakupem polisy AC musimy zwrócić uwagę nie tylko na cenę składki, ale przede wszystkim na warunki ubezpieczenia. Począwszy od definicji (nieraz można się zdziwić!), poprzez zakres ubezpieczenia (czy jesteś ubezpieczony na wypadek sytuacji gdy uszkodzisz sobie błotnik w aucie na terenie Serbii albo wpadniesz w poślizg na Ukrainie?) a skończywszy na wyłączeniach odpowiedzialności oraz procesie likwidacji szkody. Kiedy ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania? Jak wygląda proces zgłaszania szkody? Jakie dokumenty należy dostarczyć? Tego wszystkiego powinieneś dowiedzieć się w chwili podpisywania, a nie po szkodzie. Zwykle masz za mało czasu u ubezpieczyciela na gruntowne zapoznanie się z umową? Skorzystaj z pomocy dobrych serwisów ubezpieczeniowych np. ac-oc-ubezpieczenia.pl, na których nie tylko porównasz składki OC AC ale znajdziesz dokument OWU zawierający wszelkie warunki umowy.

Przygotuj pełną dokumentację

Kompletna dokumentacja składa się najczęściej z: kopii dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i dowodu osobistego osoby kierującej autem, oświadczenie sprawcy spisane na miejscu zdarzenia. W przypadku kradzieży samochodu koniecznie jest też zaświadczenie policji o przyjęciu zgłoszenia kradzieży, a czasem dokumenty pochodzenia pojazdu (np. dowód zakupu). Koniecznie należy wypełnić wszystkie dokumenty wymagane przez firmę ubezpieczeniową, np. oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej. Warto udać się do ubezpieczyciela z pełną dokumentacją, aby usprawnić proces likwidacji szkody i pokazać że jest się kompetentną osobą.

Wyceń szkodę w warsztacie

Likwidator przygotowuje kosztorys szkody na podstawie samodzielnej oceny rzeczoznawcy lub oceny na podstawie przeglądu wykonanego w warsztacie naprawczym oraz przy użyciu systemów do wyceny szkód, np. Audatex. Jeżeli zepsuty pojazd stoi pod domem, a rzeczoznawca nie jest w stanie dokonać kompleksowych oględzin, oceni szkodę wyłączenie na podstawie zewnętrznych uszkodzeń. Jeżeli nie zadbamy o należycie przeprowadzone oględziny w warsztacie, możemy otrzymać odszkodowanie nieadekwatne do wielkości szkody.

Gdy nie ma innej drogi, porozmawiaj z prawnikiem

Nie jesteś zadowolony z rezultatów likwidacji szkody? W ogóle odmówiono ci odszkodowania? Jeżeli byłeś dobrze przygotowany, a mimo to pojawiają się trudności, nie poddawaj się. W najgorszym wypadku porozmawiaj z prawnikiem. Wejście na drogę postępowania sądowego bywa najskuteczniejszą metodą uzyskania odszkodowania. W tym przypadku powierzasz sprawę w ręce profesjonalistów.