Bez ubezpieczenia OC ani rusz. Jak szybko znaleźć te najtańsze? Najprostszy sposób to kalkulator OC. Kierowcy w obecnych czasach mają łatwiej, już nie muszą biegać po ubezpieczycielach – wystarczy dwadzieścia minut przed komputerem, by kupić obowiązkową polisę OC.

Czym jest kalkulator OC?

Kalkulator OC jest narzędziem pozwalającym na przeliczenie składki OC poprzez uzupełnienie internetowego formularza. Kierowca musi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących samochodu, jego właściciela oraz jego historii ubezpieczeniowej.

Kalkulatory OC dzielimy na dwa rodzaje: kalkulatory towarzystw ubezpieczeniowych oraz multikalkulatory.

Te pierwsze znajdziemy na stronach zakładów ubezpieczeń – pomogą nam przeliczyć składkę OC w danej firmie. Multikalkulatory znajdziemy w serwisach porównywarek ubezpieczeniowych, które przeliczają składki dla wielu firm ubezpieczeniowych równocześnie, tym samym oferując kierowcom porównanie ofert ubezpieczeń OC. Jeżeli chcemy w krótkim czasie dowiedzieć się który ubezpieczyciel zaproponuje nam najtańsze OC, najlepiej skorzystać z multikalkulatora.

Co należy wiedzieć przed wypełnianiem formularza?

Najlepiej mieć przed sobą dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy. Dokładne wypełnienie formularza jest podstawą do przeliczenia faktycznej składki. Jeżeli będziemy wyliczać składkę „na oko”, nie otrzymamy rzetelnego porównania. Możemy być później zdziwieni, że oferowana nam składka OC nie pokrywa się z tą wcześniej przeliczoną.

W formularzu nie ma zbędnych pytań. Dlaczego pytają nas o datę urodzenia czy datę uzyskania dokumentu prawa jazdy? Informacja o wieku kierowcy oraz momentu uzyskania uprawnień kierowcy ma spore znaczenie przy przeliczaniu składki. Ważne są także takie informacje jak miejsce zamieszkania (w małych miejscowościach OC jest tańsze niż w metropoliach), model i wiek samochodu. Czasem zostaniemy spytani o stan cywilny i wiek dzieci. Dlaczego? Któryś z ubezpieczycieli mógł w obecnym roku przygotować specjalną ofertę dla rodziców dzieci do np. 12 roku życiu lub jakąkolwiek inną.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora OC?

  • Oszczędzamy czas (porównanie ubezpieczeń u wielu ubezpieczycieli zajęłoby sporo cennego czasu, wielu by zrezygnowało z szukania taniego OC).
  • Oszczędzamy pieniądze (możemy poznać pełną ofertę i wybrać najkorzystniejszą dla siebie).
  • Wygoda. Bez wychodzenia z domu, po dosłownie paru minutach znamy odpowiedź na interesujące nas pytanie: gdzie kupimy najtańsze OC.