Mamy nadzieję, że nie należysz do kierowców, którzy nie wykupują ubezpieczenia OC. A jeśli tak, to cóż – prawdopodobnie UFG ma już Cię na oku.

Trzy tysiące złotych – tyle kierowcy płacą za przerwę w OC dłuższą niż dwa tygodnie. I nie pomagają tłumaczenia, że nieubezpieczony jeździ bezpiecznie albo że samochód w jego posiadaniu, choć zarejestrowany, nie nadaje się do jazdy. Przepisy w tej materii określają jasno, że odpowiedzialność cywilna każdego właściciela pojazdu zarejestrowanego w Polsce musi być objęta obowiązkowym ubezpieczeniem. Brak ważnego OC kierowcy tłumaczą tym, że chcą zaoszczędzić i że przecież jeżdżą bezszkodowo. Tymczasem zapominają, że kontynuacja polisy zaś może zostać zweryfikowana nie tylko w momencie stłuczki, wypadku albo rutynowej kontroli policji. Wezwanie do zapłaty grzywny i uregulowania należności za polisę może zostać wystawione przez UFG w każdym czasie.

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) to organ, mający strzec szczelności systemu komunikacyjnego ubezpieczenia OC. To do niego zgłaszają się poszkodowani przez kierowców nieubezpieczonych lub zbiegłych z miejsca zdarzenia. Jeśli sprawca jest znany , w takich okolicznościach UFG dochodzić będzie na nim regresu z odszkodowania OC. Nie powinno więc dziwić, że UFG stara się możliwie najlepiej egzekwować obowiązek OC. Zgromadzona przezeń baza w tej chwili sięga 98% zawartych ubezpieczeń, a towarzystwa ubezpieczeniowe aktualizują informacje niemalże na bieżąco.

Osoba, która znalazła się na czarnej liście UFG, sama siebie naraża na bardzo poważne finansowe konsekwencje. W najgorszym wypadku? Trzy tysiące złotych grzywny za przerwę dłuższą niż dwa tygodnie, mandaty od policji, a także przejęcie odpowiedzialności za odszkodowanie – sięgające nawet miliona złotych. W obliczu tych kwot tłumaczenie się oszczędnościami brzmi… cokolwiek niezrozumiałe. Faktem jest, że większość kierowców może liczyć na ubezpieczenie OC grubo poniżej tysiąca złotych, a samo znalezienie najtańszego OC jest niezwykle proste. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie daje kalkulator OC multiagencji, reprezentującej możliwie największą liczbę towarzystw ubezpieczeniowych.