Ostatnimi czasy kierowcy coraz chętniej przekonują się do internetowego narzędzia jakim jest porównywarka OC. Nic dziwnego, porównywarki rozmaitych usług już od dłuższego czasu zyskują kolejnych zwolenników. Co daje nam porównanie ubezpieczeń? Na ile rzetelnym narzędziem jest porównywarka ubezpieczeń? Jak ubezpieczyciele przeliczają składkę OC?

Człowiek z natury lubi porównywać różne rzeczy. Niejeden ma problem z oceną danego przedmiotu zanim nie porówna go z innymi i na ich tle wyrazi opinię o produkcie. W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest dość prosta. OC, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe. To po pierwsze. Kolejna kwestia – polisa OC zawsze i wszędzie oferuje nam ten sam zakres ubezpieczenia. Czyli odpada nam mozolne porównywanie ofert, ocenianie: tanio nietanio jak na dane warunki, opłaca się, nie opłaca się itd. Wszędzie zakres ochrony jest ten sam, zatem kluczowe kryterium wyboru stanowi cena. Byle jak najtaniej. Tylko gdzie będzie dla nas najtaniej na dzień dzisiejszy?

Porównanie OC bez wychodzenia z domu

Aby ułatwić sobie życie, kierowcy korzystają z obliczeń kalkulatora OC. Bo owszem, można się wybrać do multiagencji ubezpieczeń, a jeśli takowej nie ma, biegać od agenta do agenta, ale niemal każdy stawia dziś na szybkość i wygodę. To właśnie obiecują nam porównywarki ubezpieczeń (inaczej nazywane multikalkulatorami OC). Na ile są wiarygodne?

Każdy zakład ubezpieczeń ustala wysokości składek ubezpieczeniowych na podstawie własnego taryfikatora ubezpieczeń. Czym jest taryfikator? Taryfikator to dokument, w którym znajdują się różne wytyczne na temat zwyżek i zniżek uwzględnianych przy wyliczaniu składki OC. Ponadto, wysokość składki opiera się także na systemie bonus-malus, który określa indywidualną historię szkodowości kierowcy. Za bezszkodową jazdę kierowca jest wynagradzany zniżką, za każdą szkodę zwyżką. Każda porównywarka OC musi opierać swojej obliczenia składek OC na podstawie aktualnych taryfikatorów towarzystw i uwzględniać działanie systemu bonus-malus. Inaczej nie miałyby racji bytu.

Błędy w obliczeniach jednakowoż się zdarzają np. gdy źle wypełnimy formularz, zataimy lub uogólnimy informacje o historii ubezpieczenia. Bywa że za niezgodność wyliczonej a rzeczywistej składki OC odpowiada czynnik ludzki: nieco inaczej wygląda oferta internetowa ubezpieczycieli, nieco inne ceny mogą oferować konkretni agenci. Mimo wszystko, porównywarka ubezpieczeń znacząco ułatwia życie kierowcom, dlatego warto z niej korzystać.